Miljoeneninkomsten voor AZ en NEC in de Europa League

Deelname aan het Europese hoofdtoernooi levert beide Eredivisionisten nu al een forse financiële injectie op
AZ en NEC zijn vandaag verzekerd van een aanzienlijke financiële impuls dankzij hun deelname aan de competitiefase van de Europa League. Hoewel beide Nederlandse vertegenwoordigers hun openingswedstrijd in het toernooi verloren zagen gaan, vloeien er sowieso al miljoenen euro's naar Alkmaar en Nijmegen. De UEFA keert forse vaste vergoedingen uit aan alle deelnemende verenigingen.
Vaste startpremie van de UEFA
De basis van de Europese verdiensten ligt in de vaste startpremie die de Europese voetbalbond hanteert. Voor het bereiken van de vernieuwde competitiefase ontvangt elke club exact 4,31 miljoen euro op de rekening gestort. Dit bedrag staat voor zowel AZ als NEC volledig vast en is onafhankelijk van latere sportieve prestaties.
Voor NEC betekent deze som een welkome versterking van het clubbudget, gezien de lange afwezigheid op het Europese toneel. AZ is daarentegen al jarenlang een vaste waarde in de Europese toernooien en begroot deze inkomsten doorgaans structureler mee.
Verschillen binnen de Value Pillar
Naast de startpremie speelt de zogeheten Value Pillar een cruciale rol in het totale prijzengeld. Dit onderdeel vervangt de vroegere marktpool en de historische coëfficiëntenlijst, waarbij de waarde van de nationale tv-rechten en prestaties uit het verleden gecombineerd worden. Volgens Voetbal International pakt dit onderdeel verschillend uit voor de twee Eredivisie-ploegen.
AZ kan bogen op sterke prestaties in Europa gedurende de voorbije tien seizoenen, waardoor hun aandeel in de Value Pillar naar schatting uitkomt op circa 7,5 miljoen euro. NEC heeft in diezelfde periode nauwelijks Europese punten verzameld. Daardoor blijft de schatting voor de Nijmeegse formatie steken op ongeveer 5,75 miljoen euro.
Prestatiepremies en eindklassering
Tijdens de competitiefase kunnen de clubs het totale bedrag via de resultaten op het veld verder opvijzelen. Een overwinning in een groepswedstrijd levert een bonus op van 450 duizend euro. Bij een gelijkspel ontvangt de club een premie van 150 duizend euro.
Aan het einde van de rit keert de UEFA ook een ranglijstpremie uit aan de hand van de eindpositie. De hekkensluiter van de ranglijst ontvangt het minimumbedrag van 75 duizend euro, terwijl de koploper 2,7 miljoen euro mag bijschrijven. Omdat beide clubs na de eerste speelronde nog op nul punten staan, is voorlopig alleen het minimale bedrag van 75 duizend euro meegenomen in de berekeningen.
Financieel totaalbeeld voor AZ en NEC
Wanneer alle zekere posten bij elkaar worden opgeteld, staat AZ momenteel op een geschat totaalbedrag van 11,885 miljoen euro. NEC volgt daar kort achter met een gegarandeerde opbrengst van minimaal 10,135 miljoen euro. Deze cijfers bieden een solide financiële basis voor de rest van het seizoen.
Hierbij dient te worden opgemerkt dat bijkomende inkomstenstromen nog buiten beschouwing zijn gelaten. De opbrengsten uit de verkoop van toegangskaarten voor thuisduels en de verkoop van merchandise komen hier immers nog bovenop. Met nog meerdere wedstrijden voor de boeg hebben beide clubs bovendien voldoende gelegenheid om deze bedragen via zeges verder uit te breiden.
Veelgestelde vragen
- Hoeveel bedraagt de startpremie in de Europa League?
- Elke club die deelneemt aan de competitiefase van de Europa League ontvangt een vaste startpremie van 4,31 miljoen euro van de UEFA.
- Wat levert een overwinning op in de competitiefase?
- Een overwinning in de competitiefase levert een club 450 duizend euro op, terwijl een gelijkspel goed is voor 150 duizend euro.
- Waarom ontvangt AZ meer uit de Value Pillar dan NEC?
- AZ heeft in de afgelopen tien seizoenen beduidend meer Europese punten verzameld dan NEC, wat resulteert in een hogere coëfficiëntenvergoeding binnen de Value Pillar.
Bronnen
- De verdiensten van Nederlandse clubs in de Europa League — Voetbal International
Over de auteur

Sanne de Vries — Eindredacteur
Sanne bewaakt de eindredactie van Voetbalkeus.nl. Zij controleert elk artikel op feiten, bronvermelding en toon, en beslist wanneer een bericht publicabel is. Haar aandachtsgebied is de Eredivisie en het beleid rond Nederlandse clubs.
Meer voetbalnieuws

Italiaanse media hard voor NEC na ruime nederlaag tegen Juventus
De Italiaanse sportpers heeft vandaag uitgebreid gereageerd op het Europa League-duel tussen Juventus en NEC. De overwinning van de club uit Turijn zorgde voor opluchting in Italië, al werd het niveau van de Nijmeegse tegenstander als uiterst matig bestempeld.
Sanne de Vries ·

NEC kent zware Europese avond op bezoek bij Juventus
NEC heeft donderdagavond de eerste wedstrijd in de hoofdfase van de Europa League afgewerkt. Het elftal van trainer Dick Schreuder beleefde een pittige uitbeurt bij de Italiaanse topclub Juventus.
Sanne de Vries ·

Echteld baalt na nipte nederlaag van AZ tegen Sunderland
AZ heeft in de Europa League een minimale 1-0 nederlaag geleden op bezoek bij Sunderland. Trainer Leeroy Echteld toonde zich na afloop strijdbaar en vond dat zijn elftal minimaal een gelijkspel verdiende.
Sanne de Vries ·